Wybór pędzla do malowania

list W kategorii: Poradniki favorite Wyświetlenia: 1407

Krok 1. Wielkość pędzla

Pierwszą cechą charakterystyczną dla wszelkiego rodzaju pędzli jest ich wielkość.

Przy doborze wielkości pędzla panuje jedna generalna zasada, mówiąca o tym, że im większa powierzchnia, którą chcemy pomalować, tym większy pędzel powinniśmy wybrać.

Przy malowaniu dużych powierzchni nie powinniśmy zapominać o tym, że przyda się również i mniejszy pędzel, który pomoże nam wykończyć detale wymagające więcej precyzji.
Wielkość pędzla
Kształt pędzla

Krok 2. Kształt pędzla

Choć na pierwszy rzut oka, mnogość kształtów pędzli na sklepowej półce, może przytłaczać, jednak jest ich jedynie kilka rodzai, które łatwo można zidentyfikować ze względu na ich przeznaczenie.

 1. Pędzel płaski- najbardziej standardowy pędzel. Jest podstawowym narzędziem każdego malarza, służy do malowania przede wszystkim powierzchni płaskich,
 2. Pędzel płaski skośny- ta wariacja pędzla płaskiego, jest pomocna przy malowaniu wszelkiego rodzaju pasów. We wprawnych rękach, może być użyty do malowania artystycznego,
 3. Pędzel płaski zakrzywiony- użyjesz go wszędzie tam, gdzie dojście jest utrudnione, np. za grzejnikiem,
 4. Pędzel okrągły- pomalujesz nim słupki, paliki i inne zakrzywione płaszczyzny,
 5. Pędzel stożkowy- inaczej pędzel z czubkiem, służy do pokrywania farbą powierzchni zagłębionych,
 6. Pędzel "ławkowiec"- z powodu jego wielkości, wybierzesz go, kiedy masz do pokrycia farbą, naprawdę dużą powierzchnię,
 7. Pędzel bez rączki- Jest to narzędzie przeznaczone dla rąk profesjonalistów, służy do malowania artystycznego,
 8. Małe pędzelki- Ich też nie może zabraknąć, pomalujesz nimi małe detale, lub zrobisz niezbędne poprawki,
 9. Pędzel piankowy- w odróżnieniu od innych pędzli, zamiast włosia, ma piankę. Jest pomocny przy wszelkiego rodzaju pracach Decoupage.

Krok 3. Rodzaj materiału włosia

Skoro już wiesz jakiego kształtu pędzla potrzebujesz, pora na zapoznanie się z tym, co charakteryzuje roboczą część pędzla- włosia.

Włosie może być zrobione z włókien naturalnych, syntetycznych, lub mieszanki tych włókien. Tutaj trzymaj się generalnej zasady- włosia z włókien naturalnych użyjesz do farb rozpuszczalnikowych, a włosia z włókien syntetycznych- do farb wodorozcieńczalnych. Powodowane jest to tym, że włókna naturalne chłoną wodę, a w związku z tym pęcznieją, więc nie używa się ich do farb, w których rozpuszczalnikiem jest woda, np. w farbach akrylowych.

Pamiętaj również, że włókna z których zrobione jest włosie pędzla, mogą być mieszanką włókien syntetycznych i naturalnych. Nie powinno jednak to Ciebie zrażać, po prostu wybierz pędzel z przewagą tych włókien, których potrzebujesz.
Rodzaj materiału włosia
kolory trzonków

Krok 4. Podpowiedzi producentów- kolory trzonków

Producenci pędzli, żeby pomóc Tobie w wyborze pędzla, często oznaczają jego przeznaczenie za pomocą koloru trzonka.

Większość producentów trzyma się ogólnie przyjętego standardu kolorów trzonków:

 • czerwony- przeznaczony do farb rozpuszczalnikowych, w tym olejnych,
 • niebieski- do farb wodorozcieńczalnych,
 • brązowy- ogólnie do malowania drewna,
 • żółty- uniwersalny,
 • zielony- do malowania lazury.

Krok 5. Koszt zakupu pędzla

Tak jak ze wszystkim, pędzle mogą być tanie i drogie. Jeżeli planujemy coś pomalować jednorazowo, warto się zastanowić, czy potrzebujemy pędzla z wyższej półki, czy lepiej kupić jednorazowo, gdzie po wykonaniu zadania, po prostu go wyrzucimy. Nie będziemy musieli wtedy go myć.

Nie należy jednak zapominać, że efekt końcowy zależy w dużej mierze, od jakości użytego narzędzia, a za jakość trzeba więcej zapłacić. Użycie dobrej jakości pędzla gwarantuje nam, że efekt końcowy będzie już zależał jedynie od naszych umiejętności malowania, a nie od dostępnego narzędzia.
Koszt pędzli
czynności przed pierwszym użyciem

Krok 6. Przed użyciem

Jak już wybierzesz idealny do planowanego zadania typ pędzla, przed użyciem zwróć uwagę jeszcze na dwa detale.

 1. Stan włosia- Poskub i pozaginaj trochę włókna, by pozbyć się luźnych włosków. Tyczy się to zarówno pędzli drogich, jak i tanich- normalnym jest, że w włosiu znajdują się pojedyncze luźne włókna- unikniesz dzięki temu wyciągania włosów z malowanej powierzchni,
 2. Pędzle z włosiem syntetycznym warto przeszlifować papierem ściernym na końcówkach włókien, by nadać im miękkość. Tutaj warto zasięgnąć informacji od sprzedawcy, czy dany model, nie ma zmiękczanych włókien już na etapie produkcji.

Krok 7. Mycie i przechowywanie pędzli

Przed przystąpieniem do mycia, zużyj całkowitą zawartość farby, jaka na pędzlu pozostała. W razie konieczności użyj czyściwa, by w nie wetrzeć całą pozostałą na pędzlu farbę. Dopiero po maksymalnym opróżnieniu włosia z farby, przystąp do mycia. Tutaj musisz pamiętać o jednej jedynej zasadzie. Użyj jako rozpuszczalnika dokładnie tego, co jest rozpuszczalnikiem dla użytej farby. Dla farb akrylowych i innych wodorozcieńczalnych, pędzel umyjesz po prostu w czystej wodzie. Do farb olejno-ftalowych użyj rozpuszczalnika olejno-ftalowego itp. To samo tyczy się, jeżeli chcesz przed następnym użyciem, namoczyć pędzel i pozostawić go w pojemniku z cieczą. Pamiętaj, żeby użyć rozpuszczalnika takiego, jakiego użyłeś do mycia.
Mycie narzędzi po umyciu
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło